دانلود کتاب بررسی تخصصی فناوری وایمکس به زبان فارسی

معرفی فن آوری وایمکس

فن آوری وایمکس یک روش انتقال اطلاعات بصورت بی سیم جهت استفاده در سازمان ها شرکت های تجاری و منازل مسکونی می باشد. وایمکس جایگزینی مناسب برای شبکه‌های ADSL وحتی شبکه های بی سیم کوتاه برد در نواحی شهری محسوب می شود. از بزرگترین نقاط قوت این فن آوری نسبت به دیگر فن آوری های بی سیم، برد بالای آن و امکان دسترسی در مسافتهای بسیار طولانی است.

map1
با استفاده از این فن آوری، امکان تبادل اطلاعات تا چند ده مگا بیت در ثانیه و شعاع تا چند Km فراهم می باشد. وایمکس مخفف کلمات WIMAX ( Worldwide interoperability for Microwave access) می باشد. این فن آوری شباهت زیادی به فن آوری Wi – Fi دارد با این تفاوت که منطقه تحت پوشش و سرعت تبادل اطلاعات بالاتری را فراهم می سازد. سازمانی تحت عنوان WiMAX Forum، متشکل از اپراتورها و تولیدکنندگان تجهیزات وایمکس، تدوین استاندارد ها جهت تجهیزات تولید کنندگان محصولات وایمکس را برعهده دارد و هدف آن تلاش برای ایجاد حداکثر سازگاری بین تجهیزات مختلف تولید شده توسط تولیدکنندگان مختلف از یک سو و اپراتورها از سوی دیگر می باشد، درست همان گونه که برای یک گروه محصولات صنعتی، استانداردهایی مشابه برای تولید محصولات تعیین می شود. در حال حاضر این فن آوری به عنوان گزینه مناسبتر نسبت به دیگر روش های موجود به منظور دسترسی به سرویس های باند پهن مطرح می باشد.

دانلود کتاب بررسی تخصصی فناوری وایمکس به زبان فارسی ، در این کتاب ، در مرحله اول جهت آشنایی به توضیح مختصری از تکنولوژی وایمکس IEEE 802.16 می پردازیم و سپس به بحث  QOS وارد می شویم .فناوری وایمکس در حال حاضر پشتیبانی بسیار قوی از قابلیت های QOS انجام می دهد.لایه MAC در وایمکس از معماری اتصال گرا برخوردار است. وایمکس با استفاده از این معماری می تواند از کاربردهای گوناگون نظیر سرویس های صوت و ارتباطات چند رسانه ای پشتیبانی کند. همچنین این معماری نرخ بیت ثابت ، نرخ بیت متغیر ، جریان ترافیک بلادرنگ و به طور کلی مدیریت بهینه ترافیک داده را پشتیبانی می کند. طراحی لایه MAC به گونه ای است که امکان پشتیبانی همزمان از تعداد زیادی کاربر ، آن هم با ملزومات  QOS متفاوت را مقدور ساخته است.

source:http://nayabprojects.com


پیشنهاد می کنیم ...
webmaster ۰۸ / ۱۱ / ۱۳۹۲ بدون دیدگاه مشاهده : 863 تعداد بازدید

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)