دانلود مقاله انواع گونه ها و خصوصیات خاک و نوع پوشش قابل رویش در انواع خاک

از پیدایش علم خاکشناسی تقریباً یک قرن می گذرد و در این مدت از یک دانش وابسته به زمین شناسی تحولات و تطور شگرفی یافته و بصورت شاخه ای از علوم طبیعی که از سایر رشته ها متاثر و ضمناً بر آنها اثر می گذارد ، در آمد است .تقریاًپنجاه سال طول کشید تا نظر دانشمندان از یک خاک بی جان که مجموعه ای از سنگها و کانیها خرد و نرم شده بوده به یک خاک جاندار سرشار از انواع موجودات ریز و درشت گیاهی و جانوری ،تغییر یابد و در این راستا خاک آئینه تمام نمای تاثیرات انفرادی و مشترک اقلیم ، جانوران و گیاهان ، پستی وبلندی و آب بر روی انواع سنگها تلقی گردد.

خاک یکی از منابع طبیعی و شاید مهمترین زیر بنای تمدن هر کشوری است و در واقع مسیر پیشرت یا سیر قهقرائی هر جامعه را اصول و چگونگی بهره برداری از خاک تعیین می کند . بنا بر قولی ،ارزش خاک هنگامی معلوم میشود که مانند آزادی به مخاطره افتد.در کشور ما ، با اقلیم مختلفی که حکم فرماست ، می توان انتظار داشت که انواع متفاوتی از خاک ها درطول قرون گذشته بوجود آمده و یا در شرف تکوین باشند . چون باستثنای هوا و گرما ، آنچه که در اختیار بشر است از خاک حاصل میشود ، برنامه های عمرانی کشورایجاب می کند به منابع خاک آن بدقت و مشروحاً مورد مطالعه قرار گرفته و ارزیابی شود تا طرحهای لازم با موقعیت از قول به فعل در آیند .

خاک» مجموعه ای از ذرات و اجسام طبیعی است که پوسته خارجی زمین را پوشانده و گیاهانی ،یا در آن وجود دارند و یاقادر به روئیدن در آن هستند.


پیشنهاد می کنیم ...
webmaster ۰۲ / ۰۳ / ۱۳۹۲ بدون دیدگاه مشاهده : 1,989 تعداد بازدید

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)